Jako powody rzadszego sięgania po książki chłopcy podają zwykle nudę, brak czasu, większe zainteresowanie innymi aktywnościami, rzadziej brak umiejętności angażowania się w historie czy przekonanie o byciu kiepskim w czytaniu.
Jak w takim razie bibliotekarze, a także rodzice i nauczyciele, mogą zachęcić nastolatków do czytania? Warto wypróbować kilka (lub wszystkie!) metody z poniższej listy.
1. Dawaj przykład – czytaj i daj się zobaczyć z książką!
2. Zapisz się do biblioteki i odwiedzaj ją regularnie z młodym czytelnikiem. Jeśli pracujesz w bibliotece – zadbaj o ciekawą ofertę i sposób jej promocji.
3. Jeśli nastolatek niechętnie sięga po powieści, spróbuj podsunąć mu ciekawe czasopismo na interesujący go temat (np. motoryzacja, sport, gry komputerowe).
4. Spróbuj zastosować grywalizację. Przedstaw czytanie jako wyzwanie, sport lub konkurs.
5. Jeśli nastolatek nie chce czytać książek, może zainteresuje go dostęp do platformy online, gdzie znajdzie audiobooki i ebooki?
6. Pozwól nastolatkowi samemu wybierać interesujące go lektury.
7. Polecaj chłopcom książki, których bohaterami są chłopcy w podobnym do nich wieku.
Dlaczego tak ważne jest, aby zachęcać chłopców do regularnej lektury z własnej woli, dla przyjemności?
W ten sposób pomożemy im wyrobić nawyk sięgania po słowo pisane (w formie książek, magazynów, komiksów…). Dzięki czytaniu chłopcy poszerzą nie tylko słownictwo, ale także horyzonty. Rozwiną wyobraźnię i umiejętność czytania ze zrozumieniem. Zyskają lepszą wiedzę na temat ludzkiej natury, motywacji i emocji. A przecież to tylko niektóre korzyści płynące z czytania!
Chcesz zorganizować w swojej bibliotece szkolenie „Literatura dla chłopców. Jakie książki podsuwać chłopcom, aby zaszczepić w nich czytelniczą pasję„? Wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!